Cukrzyca zabiła kolejne dziecko ;-(

10-letnia dziewczynka z New Castle w Pensylwanii, Sophia Daugherty zmarła z powodu cukrzycy typu 1. Dziecko nocowało w domu najlepszej przyjaciółki. W nocy u dziewczynki musiała wystąpić hipoglikemia. Rano została znaleziona nieprzytomna. 10-latkę przewieziono do  UPMC Children’s Hospital w Pittsburghu. Spadek poziomu cukru we krwi wywołał u dziewczynki obrzęk mózgu.

Sophia zmarła 19 września 2018 r., po południu. Przez cały czas była przy niej rodzina i przyjaciele. Dziewczynka, po części ze względu na zdiagnozowaną i kontrolowaną chorobę, ale i na charakter, nazywana była „Słodką Sophią”. Wszystkim bardzo brakuje 10-latki, a szkolni koledzy nie mogą wyjść z szoku.

W styczniu 2015 r. u dziewczynki zdiagnozowano cukrzycę typu 1. Duża, wielopokoleniowa rodzina starała się, aby Sophia żyła jak zwyczajne dziecko i, mimo choroby, mogła czerpać radość z życia. Jednocześnie sama dziewczynka miała świadomość swojej choroby. Brała udział w letnich obozach dla dzieci chorych na cukrzycę, marzyła o tym, aby zostać doradcą na takim obozie. Chciała również dołączyć do szkolnego chóru. Grała w softball i koszykówkę, była również chearleaderką.

Rzeczą, którą- poza sportem- dziewczynka lubiła najbardziej, było spędzanie z przyjaciółmi. Chętnie nocowała u najlepszej przyjaciółki, Abi Kuth. Starsza siostra Sophii, Claire napisała później na Facebooku, że jedyną rzeczą, która może pocieszyć ją w żałobie, jest świadomość, że 10-latka w ostatnim dniu przed śmiercią spędziła wspaniały czas z najlepszą przyjaciółką.

Ktokolwiek miał do czynienia z cukrzycą, wie, jak niebezpieczna potrafi być ta choroba dla osób dorosłych. Tym bardziej groźna może okazać się dla dzieci. To, co spotkało Sophię (hipoglikemia, która spowodowała uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego), jest dość częstym powikłaniem cukrzycy u najmłodszych. Jeżeli choremu udało się przeżyć taki epizod,będzie potrafił w przyszłości rozpoznać poprzedzające go symptomy i zapobiec mu. Niestety, tak jak było w przypadku 10-latki, którą niebezpieczny spadek cukru „zaskoczył” podczas snu, takie objawy nie zawsze się pojawiają lub są łatwe do wychwycenia.

Jak uniknąć nocnej hipoglikemii? Najczęściej organizm daje nam znać koszmarami sennymi, nadmiernym poceniem się podczas snu czy też uczuciem zmęczenia po przebudzeniu.Aby uniknąć tragicznych konsekwencji, zwłaszcza w przypadku dzieci, najczęściej praktykowane są dodatkowe, nocne pomiary cukru. Nie ma jednak pewności, czy lepiej robić to kilka razy, czy też raz, w okolicach 3 nad ranem- najbardziej „newralgicznej” godziny. Warto pamiętać o nocnych pomiarach zwłaszcza wtedy, gdy dzień upłynął pod znakiem dużych emocji, zarówno złych, jak i dobrych, gdy występują nieprawidłowe glikemie- czy to w ciągu dnia, czy już przed snem, lub jeżeli po kolacji zastosowano bolus przedłużony.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.