Cukrzyca typu 3. Co o niej wiemy?

Według badaczy z University of Surrey, istnieje nowy rodzaj cukrzycy: Type 3c. Kierownik badania, Andrew McGovern wraz z współpracownikami doszedł do wniosku, że ta nowa postać cukrzycy może być spowodowana guzami trzustki lub uszkodzeniem tego organu w wyniku stanu zapalnego, a także- po zabiegu chirurgicznym.

Zdaniem naukowca, ta forma uszkodzenia upośledza zdolność organu do wytwarzania insuliny. Cukrzyca typu 3C często jest mylnie brana za inny, znany już typ cukrzycy. Czy w związku z tym może też być źle leczona?

W badaniu wzięło udział 2 miliony pacjentów z cukrzycą. Okazało się, że tylko u trzech procent uczestników prawidłowo zdiagnozowano właśnie typ 3C. Większość osób z tą formą cukrzycy potrzebuje insulinę. W przeciwieństwie do pacjentów z pozostałymi typami cukrzycy, osobom tym mogą pomóc również enzymy trawienne, wydzielane wraz z pożywieniem.

Informacje o nowym typie cukrzycy mogą wydawać się na pierwszy rzut oka szokujące. Jednak zdaniem ekspertów, wyniki jedynie potwierdzają to, co wiedzą od dawna niektórzy endokrynolodzy.

Co ciekawe, nie tylko pacjenci z guzami trzustki lub po operacji tego organu są podatni na tę formę cukrzycy. Zapalenie trzustki często rozwija się u alkoholików. To właśnie u osób poważnie nadużywających alkoholu najczęściej błędnie diagnozuje się cukrzycę typu 3C. Cukrzyca może rozwinąć się u tej grupy pacjentów nawet kilka lat po wyjściu z nałogu, a lekarzowi zdarza się przeoczyć związek z bólami i nudnościami spowodowanymi zapaleniem trzustki.

Typowy pacjent z tą chorobą jest chudy, ma za sobą nałóg alkoholowy, skłonność do niebezpiecznych spadków cukru. Zwykle nie pomaggają mu leki doustne, takie jak metformina.

U osób w średnim wieku z chorobą trzustki, może więc rozwinąć się nieznana wcześniej forma cukrzycy, niebędąca ani typem1, ani 2. Tacy pacjenci mogą na przykład bardziej potrzebować insuliny, niż ci w podeszłym wieku, z cukrzycą typu 2 czy nadwagą, nie są jednak od niej całkowicie zależni.

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uznaje, że poza cukrzycą typu 1 i 2, a także cukrzycą ciążową, faktycznie istnieje forma cukrzycy wywołana przez choroby i stany zapalne trzustki.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.