Jak wyleczyć się z cukrzycy typu 2?

Isobel Murray ważyła ponad 95 kilogramów i rozwinęła się u niej cukrzyca typu 2. Każda kolejna wizyta u lekarza wiązała się ze zwiększeniem dawki leków, ponieważ poziom cukru we krwi wciąż był zbyt wysoki. Po zrzuceniu 25 kg nie może już powiedzieć o sobie, że jest cukrzykiem, nie potrzebuje również leków. Jak to możliwe?

Murray, jako jedna z 298 otyłych osób z cukrzycą typu 2 wzięła udział w przełomowym badaniu.

Uczestnicy przez 17 tygodni stosowali dietę… Płynną.

Murray codziennie spożywała cztery płynne posiłki dziennie. Zupy i shaki zawierały ok. 200 kalorii, a ich składniki odżywcze były odpowiednio zbilansowane. W rozmowie z BBC kobieta stwierdziła, że tak naprawdę tego rodzaju dieta jest stosunkowo łatwa, ponieważ nie musimy myśleć o tym, co jemy.

Gdy pacjentom udało się już zrzucić zbędne kilogramy, dietetycy pomagali im wprowadzić do codziennego jadłospisu zdrowe i regularne posiłki.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Lancet. Były niezwykle optymistyczne dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którą przed rozpoczęciem badania uznano za nieodwracalną. Aż 46% pacjentów po roku osiągnęło remisję cukrzycy. Ten cel udało się osiągnąć aż 86% pacjentów, którzy stracili 15 kilogramów lub więcej. Dla porównania, w przypadku grupy badanych, którzy stosowali najlepsze z dostępnych obecnie metod leczenia tylko 4% osiągnęło remisję.

Lekarze ostrzegają jednak, że cukrzyca powróci, jeżeli pacjent znów przybierze na wadze.

Cała tajemnica diety tkwi w spalaniu tłuszczu zgromadzonego wokół trzustki. Tłuszcz ten blokuje normalną pracę komórek beta, które kontrolują poziom cukru we krwi. Dieta pomaga przywrócić prawidłowe działanie trzustki.

W badaniu brano pod uwagę wyłącznie pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę w ciągu ostatnich lat, ponieważ powszechnie uważa się, że u chorych na cukrzycę od wielu lat następuje nieodwracalne uszkodzenie trzustki.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.