CRISPR szansą dla diabetyków?

Dzięki technice CRISPR będą możliwe przeszczepy skóry, które powodują uwalnianie insuliny. Naukowcy z University of Chicago przeprowadzili już testy tego nowatorskiego sposobu edytowania specyficznych genów w organizmie na myszach z insulinoopornością. Wynik okazał się pozytywny, dlatego też badacze pracują nad zastosowaniem tej techniki w innych chorobach metabolicznych.

Według przewodniczącego zespołu badawczego, nie chodzi o leczenie cukrzycy, lecz o „potencjalne, długoterminowe oraz bezpieczne podejście do używania komórek macierzystych naskórka”, aby pomóc pacjentom z tą chorobą.

CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), można określić jako biologiczne „wycinanie i wklejanie”. Obecnie jest testowany również pod kątem leczenia HIV czy spowolnienia wzrostu komórek rakowych.

W przypadku cukrzycy technika ta polega na modyfikacji genu odpowiedzialnego za kodowanie hormonu GLP-1. Hormon ten uwalnia insulinę, która usuwa nadmiar glukozy z krwi. Gen został zmodyfikowany w taki sposób, aby przedłużyć jego działanie. Następnie zastosowano go w przeszczepie skóry u myszy ze stanem przedcukrzycowym.

U około 80 procent modeli udało się osiągnąć pożądany efekt, zaś przeszczepy na ponad 4 miesiące uregulowały poziom cukru we krwi myszy. Ponadto, odnotowano utratę masy ciała oraz objawów poprzedzających cukrzycę typu 2 lub pojawiających się na początku choroby, takie jak senność i zmęczenie.

Naukowcy spodziewają się, że ich odkrycie okaże się stosunkowo niedrogim sposobem na kontrolę cukrzycy.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.