Czy możemy przewidzieć na jakie choroby zachoruje dziecko?

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Ben-Guriona w Negev wykazało, że niemowlęta urodzone w pierwszych tygodniach 9. miesiąca ciąży, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka cukrzycy, otyłości i innych problemów zdrowotnych.
Przyjmuje się, że ciąża trwa zwykle od 37 do 42 tygodni.
Dzieci urodzone w przedziale 39-41 tygodnia osiągają zwykle lepsze wyniki medyczne niż te, urodzone poza tym przedziałem- wcześniej lub później.
Badanie dotyczy szczególnie dzieci urodzonych w przedziale 37-39 tygodnia.
Izraelscy naukowcy wzięli pod lupę wyniki 225.073 dzieci do 18 lat.
Przyjrzeli się zwłaszcza hospitalizacjom w ich życiu. Celem było określenia wpływu wczesnego urodzenia na zdrowie dziecka.
Doktor Eyal Sheiner z zespołu badawczego wskazuje, że w porównaniu z dziećmi urodzonymi po upływie pełnych 9 miesięcy, u tych urodzonych nieco wcześniej częstsze były zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne (przeważnie w wieku od pięciu lat wzwyż).
Częściej zdarzały się również nadwaga i otyłość, w dodatku już od pierwszych lat życia.
Co więcej, u dzieci, które urodziły się w przedziale 37-39 tygodnia ciąży, częściej występowała cukrzyca typu 1.
W tym przedziale dzieci częściej rodziły się również przez cesarskie cięcie.
Zdaniem badaczy, choroby te mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia innych, przewlekłych chorób, które w przyszłości mogą skrócić życie takiego dziecka.
Nie było to pierwsze tego rodzaju badanie. Wcześniejsze, opublikowane w JAMA Pediatrics wykazało, że niemowlęta urodzone w 37 lub 38 tygodniu ciąży są znacznie mniej dojrzałe fizjologicznie.
Zdaniem autorów, zdarzały się przypadki dzieci urodzonych w 37. tygodniu ciąży, które, choć wyglądały na duże i dość zdrowe, kilka godzin po urodzeniu trafiały na oddział intensywnej terapii noworodków z powodu drastycznego obniżenia poziomu cukru we krwi lub problemów z oddychaniem.
Naukowcy sprawdzili później, jak po kilku latach dzieci radziły sobie w szkole.
Tym urodzonym w 37-38 tygodniu gorzej szła nauka czytania, a także matematyka, w porównaniu z dziećmi, które urodziły się po pełnym okresie ciąży.
Według głównego autora badania, skala Apgara może czasem być myląca, ponieważ dzieci urodzone w tym przedziale czasowym są niedojrzałe fizjologicznie.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.