Brokułem w cukrzycę?

Brokuły są silnym sprzymierzeńcem każdego, kto chce zrzucić zbędne kilogramy. Okazuje się jednak, że dobroczynnych dla organizmu właściwości tego warzywa jest znacznie więcej.
 
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu, brokuły mogą pomóc niektórym diabetykom w lepszej kontroli poziomu cukru we krwi.
 
Dotyczy to zwłaszcza pacjentom z cukrzycą typu 2, które mają problem z otyłością. Tajemnica tkwi w substancji o nazwie sulforafan. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że badanie było małe i trwało zaledwie 12 tygodni.
 
Uczestniczyło w nim 97 osób, ponadto ekstrakt z solforafanu stosowano w połączeniu z metforminą, nie wiadomo więc, czy lek można nim zastąpić. Co więcej, wyciąg stosowany w badaniu różni się od suplementów sulforafanu dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością. Kierownik badania, dr Anders Rosengren z Uniwersytetu w Göteborgu, zwraca uwagę, że kluczowy jest sposób wytwarzania i przetwarzania ekstraktu.
 
Zespół pod kierunkiem Rosengrena użył bardzo skoncentrowanego sulforafanu. Substancja była testowana pod kątem czystości i możliwości wystąpienia skutków ubocznych.
 
Sulforafan znajdziemy w warzywach krzyżowych, czyli w brukselce, kalafiorze i brokułach. Te ostatnie są szczególnie bogatym źródłem tej substancji chemicznej.
 
Według badań laboratoryjnych, sulforafan może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie. Zdaniem Rosengrena może pomóc przy chorobach wątroby, a nawet być sprzymierzeńcem w walce z rakiem. Pacjentom z cukrzycą typu 2, którzy często zmagają się również z nadwagą i otyłością, może pomóc utrzymać w ryzach uporczywe skoki cukru we krwi.
 
Zespół Rosengren postanowił przyjrzał się ponad 3800 związków chemicznych, które mogłyby pomóc chorym na cukrzycę typu 2. Najbardziej obiecujący okazał się właśnie sulforafan. Substancję przetestowano najpierw na myszach laboratoryjnych, następnie na 97 pacjentach ze Skandynawii. Wszyscy badani chorowali na cukrzycę typu 2. Większość z nich dobrze radziła sobie z utrzymaniem optymalnego poziomu cukru we krwi, jednak 37 uczestników badania miało z tym problemy.
 
Pacjentów podzielono losowo na dwie grupy. Pierwsza otrzymywała sulforafan raz dziennie, przez 12 tygodni. U pozostałych stosowano placebo.
 
Suplement sulforafanu pomagał konkretnej grupie pacjentów- tym, którzy byli otyli i mieli problem z kontrolą cukru we krwi. U badanych z tej grupy zmieniło się średnie stężenie HbA1c: z prawie 7,4 procent do nieco ponad 7 procent. Planowane są kolejne badania. Zespół Rosengrena przyjrzy się tym razem, jak solforafan sprawdza się w charakterze prewencyjnym. Czy jest w stanie zapobiec rozwinięciu się cukrzycy typu 2?
 
Wyniki zostały opublikowane 14 czerwca w Science Translational Medicine.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.