Superbohater nie taki super? Sprawdź badania!

 
Twoja pociecha uwielbia superbohaterów z Uniwersum Marvela lub inne postacie obdarzone specjalnymi mocami i ratujące świat przed złoczyńcami?
Jak wykazało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii pokazuje, że Superman czy Batman wcale nie są tak do końca „szlachetnymi” postaciami.
Okazuje się, że w filmach stosują średnio więcej przemocy niż złoczyńcy, z którymi walczą.
Zdaniem prof. Roberta Olympii, dzieciaki postrzegają superbohaterów jako „dobrych facetów”.
Dla małych chłopców pozytywne postacie z Uniwersum Marvela mogą być idolami czy autorytetami, ale również… wypaczać ich postrzeganie zachowań ryzykownych i aktów przemocy- uważa prof. Olympia, główny autor badania.
W ocenie wykładowcy Uniwersytetu Pensylwanii, pediatrzy i pracownicy służby zdrowia powinni edukować rodziny na temat przemocy przedstawianej w filmach i kreskówkach o superbohaterach oraz ewentualnych zagrożeniach w sytuacji, gdy dzieci próbują naśladować swoich idoli.
Zespół badawczy przeanalizował 10 filmów z superbohaterami, nakręconych w 2015 i 2016 r. Naukowcy znaleźli średnio 23 akty przemocy w wykonaniu głównych- dobrych bohaterów na godzinę filmu w porównaniu z 18 na godzinę u ich przeciwników.
Ponadto w scenach przemocy najczęściej występują postacie płci męskiej (średnio 34 akty na godzinę) niż płci żeńskiej- prawie pięciokrotnie mniej, czyli 7 scen przemocy na godzinę.
Najczęstszym aktem przemocy dokonywanym przez dobrych superbohaterów były: walki, użycie śmiercionośnej broni, tortury, morderstwa, zastraszanie czy niszczenie mienia.
Podobnych czynów dopuszczali się zresztą złoczyńcy, z którymi główni bohaterowie walczyli: tu również pojawiło się użycie śmiercionośnej broni, tortury, zastraszanie, niszczenie mienia, walka i morderstwo.
Czy to jednak oznacza, że należy kategorycznie zabronić dzieciom oglądania tego rodzaju filmów? Niekoniecznie. Wystarczy oglądać je wspólnie z pociechami i rozmawiać z nimi o tym, co widzimy na ekranie. Warto podkreślić zwłaszcza konsekwencje aktów przemocy.
W sumie sytuacja przedstawia się podobnie na przykład w przypadku księżniczek Disneya. Obejrzenie z dzieckiem „Królewny Śnieżki” może stworzyć grunt do rozmowy o tym, aby nie rozmawiać z obcymi ludźmi i niczego od nich nie brać.
A czy Wasze dzieci też kochają superbohaterów i chciałyby, tak jak oni, walczyć ze złem?

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.