Nadmiar cukru podczas ciąży = astma u dziecka?

Spożywasz dużo cukru w czasie ciąży? Uważaj, Twoje dziecko może zachorować na astmę!-Przestrzegają naukowcy z Harvardu. Z badania opublikowanego w Annals of American Thoracic Society wynika, że kobiety, które spożywają podczas ciąży dużo cukru (mowa przeważnie o słodkich napojach lub produktach z fruktozą), mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia astmy u swoich dzieci.

Drogowskazem dla badaczy było wcześniejsze badanie, które pokazało, że zła dieta oraz otyłość u dzieci mogą być powiązane z mnożącymi się przypadkami astmy dziecięcej.

W badaniu wzięło udział 1068 matek z wschodniego Massachusetts i ich dzieci. Naukowcy zbierali informacje o diecie kobiet w czasie ciąży, przyjrzeli się również jadłospisowi dzieci. Badacze byli zainteresowani również diagnozą astmy u dzieci w wieku 3-7 lat.

Zarówno w diecie matek, jak i ich pociech, około połowa spożycia fruktozy pochodziła ze spożycia słodkich napojów oraz soków owocowych.

U dzieci kobiet, które podczas ciąży spożywały najwięcej, czyli ok. 46 g cukru dziennie, ryzyko astmy było aż o 58 procent wyższe, niż w przypadku maluchów z „przeciwległego bieguna” (ich mamy spożywały najmniej, czyli średnio 21 g dziennie.

Badacze wzięli pod uwagę również inne czynniki: palenie papierosów i BMI przed zajściem w ciążę, wiek, płeć oraz rasę dziecka, a także poziom wykształcenia matki.

Według głównej autorki badania, Sheryl L. Rifas-Shiman, związek przyczynowo-skutkowy pozostaje nieznany.

 

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.