Jak zacząć dzień – od śniadania węglowodanowego czy białkowo – tłuszczowego?

Dla wielu z nas śniadania od zawsze wyglądały podobnie – kanapki z dżemem, owsianka, banan – generalnie, dominują węglowodany. Jednak ostatnich kilka lat to triumf zgoła odmiennych śniadań: węglowodanowo – białkowych.

Wydaje się, że w świecie dietetyki to prawdziwa rewolucja – w końcu do tej pory to węglowodany były spożywane do południa. Kto powinien jeść takie śniadanie białkowo – tłuszczowe?

Omlety, jajka, boczek, orzechy, wędzony łosoś, grillowany kurczak… Na takie śniadania pozwolić mogą sobie osoby mające problem z porannym wybudzaniem się, który wynikać może z wysokiego porannego poziomu kortyzolu. A ten jest zależny od poziomu insuliny – gdy zjemy rano dużo węglowodanów, nagłemu wyrzutowi insuliny towarzyszy podwyższenie już i tak wysokiego poziomu kortyzolu. A to skutecznie spowalnia utratę wagi.

Jeśli zatem mimo ćwiczeń i przestrzegania diety nie chudniesz – poeksperymentuj ze śniadaniami białkowo – tłuszczowymi. Tego typu posiłek na rozpoczęcie dnia polecany jest także osobom cierpiącym na insulinooporność, czy cukrzycę, a także hipoglikemię reaktywną.

Możesz pokusić się o takie rozwiązanie także wtedy, gdy po spożyciu śniadania węglowodanowego szybko odczuwasz głód lub gdy treningi planujesz w godzinach popołudniowych czy wieczornych.

Podsumowując – śniadanie białkowo – tłuszczowe pomoże unormować gospodarkę hormonalną, ułatwi odchudzanie, wyrównać poziom glukozy oraz zapobiega stałej ochocie na słodycze.

A śniadania węglowodanowe? Czy należy pożegnać je raz na zawsze? Nic z tych rzeczy!

Takie śniadania są idealnym rozwiązaniem dla osób bez problemów z redukcją masy ciała, które nie musza martwić się nadprogramowymi kilogramami.

Jeśli trenujesz rano – to także opcja dla Ciebie. Kluczem do sukcesu jest obserwacja własnego organizmu – jeśli po zjedzeniu śniadania bazującego na węglowodanach czujesz dłuższy przypływ energii, bez pojawiającego się szybko głodu, zmęczenia i ochoty na coś słodkiego, nie musisz nic zmieniać w swoim jadłospisie.

Trzeba po prostu spróbować obu opcji i samemu zdecydować, jaki typ śniadań bardziej służy naszemu organizmowi.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.