Jak prawidłowo dbać o nawodnienie organizmu?

 
Woda to naturalne środowisko większości życiowych procesach; nasz organizm w 70% składa się z wody. Konieczne jest zatem dostarczenie odpowiedniej jej ilości, w przeciwnym wypadku grozi nam odwodnienie, które niekorzystnie rzutuje na nasze zdrowie i wygląd.
 
Dla mnie picie wody jest nawykiem – od tego zaczynam dzień, piję wodę w czasie treningu i po nim, nie sprawia mi problemu wypicie zalecanych dwóch litrów wody dziennie.
 
Niektórzy nie mogą ścierpieć smaku samej wody, więc sięgają po sklepowe wody smakowe.
 
Lepiej jednak przygotować swoje ulubione warianty smakowe w domu, a sposób na to jest bardzo prosty: wystarczy wrzucić plasterki dowolnych owoców do wody. Inne fajne dodatki to miód, świeża mięta, cytryna i rozmaryn czy melisa i gruszka.
 
Jedynym ograniczeniem jest nasz gust i preferencje smakowe.
 
Sposobów na nawodnienie jest jednak znacznie więcej. Warto sięgać po owoce zawierające dużo wody – winogron, arbuzy, brzoskwinie – oczywiście, jeśli uwzględnimy ich kaloryczność i niemałą zawartość węglowodanów w codziennym bilansie kalorii.
 
Woda zawarta jest także w zupach, zatem warto sięgać po nie jak najczęściej.
 
Najważniejsze jest, aby pamiętać o regularnym piciu wody, zawsze mieć ją pod ręką i popijać małymi łyczkami.
 
Gdy sięgniesz po butelkę wody dopiero wtedy, gdy poczujesz pragnienie – wtedy już jesteś odwodniony. Staraj się za wszelka cenę temu zapobiec. A gdy pijesz dużo kawy – zwiększ podaż wody, średnio o objętość dwukrotnie wyższą od objętości wypijanej kawy.
 
Oczywiście gdy trenujesz, Twoje zapotrzebowanie na wodę wzrasta, popijaj ją zatem podczas treningu.
 
Możesz też sięgnąć po dobrej jakości wodę kokosową – nie jest to tanie rozwiązanie, jednak woda kokosowa to najlepszy naturalny izotonik.
 
Jeśli jesteś rodzicem – dbaj o zdrowe i odpowiednie nawodnienie Twojego dziecka. Maluch jest szczególnie narażony na niekorzystne konsekwencje odwodnienia.
 
Eksperymentuj z domowymi wodami smakowymi, herbatkami owocowymi czy kompotami – na pewno znajdziesz do picia coś, po co Twoje dziecko będzie sięgać z przyjemnością.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.