Dlaczego nie chudniemy mimo deficytu kalorycznego w diecie?

Odchudzanie wydaje się być takie proste – trochę więcej ćwiczeń, trochę mniej kalorii – i gotowe.
 
No właśnie, nie zawsze. Niekiedy mimo spożywania mniejszej niż to wynika z całkowitej przemiany materii liczby kalorii – waga stoi w miejscu.
 
Przyczyną mogą być następujące błędy:
1. Oczekujesz efektu natychmiast – po tygodniu diety już chcesz widzieć w lustrze swoją nową, wymarzoną sylwetkę. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – nie tyjemy w ciągu tygodnia, i w druga stronę – schudnąć także nie uda się nam tak szybko.
 
2. Zbyt radykalnie obcinasz liczbę kalorii – optymalny deficyt to 300 – 400 kcal. Jeśli skazujesz się na głodówki lub bardzo niską kaloryczność diety – spowolnisz znacznie metabolizm i z odchudzania nici. Podobnie jest z nieregularnością posiłków czy pokutującym od lat zaleceniem, aby nie jeść po 18. Jeśli ostatni posiłek zjesz przed tą godziną, a do śniadania czekasz kilkanaście godzin – organizm przestawi się na tryb oszczędzania, ponadto nieskuteczna będzie nocna regeneracja, co odbije się także na Twoim treningu.
 
3. Nie dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu – już niewielkiego stopnia odwodnienie może skutecznie spowolnić przemianę materii. Popijaj zatem wodę w ciągu całego dnia, nie zapominając o zwiększonym zapotrzebowaniu na płyny podczas treningu.
 
4. Rezygnujesz z jednej z kluczowych grup składników odżywczych – potrzebujesz węglowodanów, białka i tłuszczu. Radykalne ograniczenie spożycia tych makroskładników poniżej zalecanych ilości może negatywnie wpłynąć na przemianę materii.
 
5. Zajadasz się produktami typu light. Wydaje Ci się, że jesz lekko? Produkty light cechują się znacznie obniżoną zawartością tłuszczu, jednak w celu zachowania walorów smakowych takie jedzenie przeładowane jest cukrem, aromatami i innymi syntetycznymi substancjami. Kaloryczność może być zatem nieco niższa, ale kosztem zubożonej ogólnej wartości odżywczej produktu.
 
6. Trenujesz tylko cardio, unikając wysiłku fizycznego. Warto jest natomiast łączyć oba te typy aktywności. Cardio fajnie spala kalorie, zaś trening siłowy modeluje sylwetkę, korzystnie zmieniając proporcje tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Nie masz czasu na długie treningi – spróbuj treningu HIT. W rekordowo krótkim czasie spalisz wiele kalorii i szybko wymodelujesz sylwetkę w pożądany sposób.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.