Czy dieta bezglutenowa ma sens?

 
Myślę, że każdy z nas jest zewsząd bombardowany słowem gluten odmienianym przez wszystkie przypadki.
 
Kilka lat temu o diecie bezglutenowej nie słyszał nikt, dziś – coraz więcej ludzi obsesyjnie analizuje skład każdego produktu, poszukując adnotacji: „gluten free”.
 
O co chodzi z tą fascynacją dietą bezglutenową? I czy to zdrowa moda?
 
Najczęstszym powodem przejścia na dietę bezglutenową są dolegliwości trawienne, zauważalne po spożyciu produktów zawierających gluten.
 
Jest to także popularny sposób na odchudzanie.
 
Każdy, kto zauważy u siebie problemy skórne, bóle głowy, niestrawność, brak energii i przewlekłe zmęczenie – obwinia za to gluten. Eliminuje zatem makarony, pieczywo czy inne wypieki.
 
Czy słusznie?
 
Żyto, pszenica oraz jęczmień są przecież potrzebne organizmowi – stanowią główną składową zbilansowanej diety, która bazuje m. in. na produktach zbożowych. Takie produkty – zwłaszcza pełnoziarniste – są źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz soli mineralnych.
 
Ten sam lekarz, który rozpętał burzę ogłaszając, że gluten jest szkodliwy, po bardziej szczegółowych badaniach wycofał się z tych sensacyjnych doniesień. Jednak zła sława glutenu pozostała.
 
Dziś stanowisko naukowców jest następujące: dietę bezglutenową stosować powinny jedynie osoby ze zdiagnozowaną celiakią, czyli około 1% społeczeństwa.
 
Nikt więcej nie powinien stosować tej mocno eliminacyjnej diety.
 
A jak wyjaśnić złe samopoczucie po spożyciu produktów mącznych?
 
To nie gluten jest winowajcą, a prawdopodobnie ulepszacze i syntetyczne dodatki. Eliminacja zbóż nie jest zatem rozwiązaniem, gdyż wiele innych produktów także przeładowanych jest chemią. Jaki z tego wniosek – trzeba zachować rozsądek.
 
Modnych diet pojawia się teraz mnóstwo, ale jak pokazuje przykład diety Dukana, do wszelkich rewelacji warto podchodzić z rozwagą. Dieta, która obiecuje natychmiastowe schudniecie czy radykalną poprawę stanu zdrowia, może z dużym prawdopodobieństwem okazać się przereklamowana.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.